سبزوار ، خیابان مطهری ، مطهری 10

صندوق پستی 419

05144022

دارای 20 خط همزمان

Iran - Sabzevar

P.O.BOX : 419

990429

ظرفیت ها و چالش های پیش روی صنعت سیمان، مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است

990429

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

ظرفیت ها و چالش های پیش روی صنعت سیمان، مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع پایه، نقش اساسی در توسعه زیرساخت های اقتصادی- اجتماعی کشورمان دارد اما ظرفیت های این بخش در قیاس با سایر صنایع معدنی مغفول واقع شده است و جایگاه آن در عرصه صادرات غیرنفتی باید تقویت شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «سیدحسین احمدی سلیمانی» در دومین جلسه تخصصی این کمیسیون اظهار کرد: ظرفیت تولید سیمان خراسان رضوی، می تواند معادل کل تولیدات این محصول در کشور طی ۲۰ سال گذشته باشد اما متاسفانه در حال حاضر صنعت سیمان نسبت به سایر صنایع معدنی کمتر مورد توجه و حمایت بوده و ظرفیت های این بخش به ویژه در این خطه، مورد غفلت قرار گرفته است. همین رویه باعث شده تا مشکلات فراوانی در حوزه حمل و نقل، گاز،  قیمت تمام شده و … گریبانگیر واحدهای تولیدی فعال در این بخش باشد.

وی ادامه داد: دولت به بهانه رشد صنعت سیمان و تولید مطلوب این صنعت، حمایت خود را از آن دریغ کرده است که این رویه با شعار سال «جهش تولید» و رویکردهایی که بر مزیت های اقتصادی کشور تمرکز دارند، در تضاد است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: صنعت سیمان در استان و کشور با ظرفیتی کم تر از دو سوم فعالیت دارد. این مسائل می طلبد که فعالان این حوزه نیز بیشتر و موثرتر مطالبه گری کنند. نمی توان بر رشد تولید پافشاری کرده اما محصول را پایین تر از قیمت تمام شده به فروش برسانیم. لذا باید مکاتباتی با مقامات استانی و ملی از طریق اتاق بازرگانی انجام بگیرد و مطالبات و نیازهای قعالان این حوزه به گوش مسئولان امر برسد.

احمدی سلیمانی با تاکید بر اینکه سکوت و عدم مطالبه گری، گرهی از مشکلات موجود نمی گشاید، خاطرنشان کرد: شرکت گاز در زمستان امتیاز گاز را از کارخانه های سیمان دریغ کرده و عنوان می کند که کارخانه ها باید در فصول گرم مازاد تولید کنند. از هم اکنون باید به فکر فصل زمستان باشیم، چرا که شرکت گاز با ما همکاری لازم را ندارد. ضروری است تا در این خصوص که جلساتی را با حضور استاندار و مسئولین شرکت گاز برگزار شده و مطالباتمان را بیان کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سود صنعت سیمان نسبت به سایر صنایع بسیار ناچیز است، عنوان کرد:این عرصه ظرفیت های ارزشمندی برای توسعه و اشتغال دارد و حمایت از زنجیره تولید آن، می تواند ارزش افزوده این بخش را افزایش داده و انتفاع بیشتری برای استان ایجاد کند. باور داریم که در سال «جهش تولید» باید به این صنعت مهم و استراتژیک رسیدگی جدی شود.

* معضل قیمت گذاری در صنعت سیمان

در بخش دیگری از این نشست، غلامرضا نازپرور،  نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق مشهد و رئیس خانه معدن استان در سخنانی عنوان کرد: متاسفانه سال گذشته در حوزه حمل و نقل، سه بار افزایش قیمت رخ داد و این مسئله هزینه تمام شده این محصولات این بخش را برای تولیدکننده افزایش داد. در سال جاری نیز با چالش افزایش دوباره قیمت مواجه هستیم؛ به همین منظور درخواست داریم تا در نشستی با حضور استاندار، مشکلات پیش روی واحدهای تولید سیمان استان مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد.

وی یادآور شد: هدف ما این است که بتوانیم برای حل مشکلات صنعت سیمان به ویژه معضل قیمت گذاری این محصول که دغدغه تمامی سرمایه گذاران است، تدبیری بیاندیشیم.

*برای قطعی گاز زمستانی کارخانه های تولید سیمان تدبیر خاص اندیشید

در ادامه تریبون در اختیار «محمدرضا توکلی زاده»، عضو هیات رئیسه اتاق مشهد و مدیر عامل کارخانه سیمان زاوه قرار گرفت. وی عنوان کرد: تا به امروز مجال و فرصت کمتری برای طرح و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی سیمان فراهم آمده است و همین امر بر تعمیق چالش ها افزوده است.

وی ادامه داد: برگزاری چنین نشست هایی می تواند زمینه را برای مطالبه گری موثرتر فراهم آورد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر صنعت سیمان به مثابه سایر صنایع درگیر مسائلی همچون تامین ماشین آلات، تجهیزات و …است و کمبود در این بخش به دغدغه‌ای جدی برای فعالان این حوزه بدل شده است. در برخی مواقع ما مجبوریم برخی از تجهیزات را با کیفیت پایین خریداری کنیم و این مسئله علاوه بر اینکه به تجهیزات کارخانه را آسیب وارد می کند، کیفیت تولیدات را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

وی به ظرفیت شاخص کشورمان در حوزه تولید سیمان در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: قطع گاز واحدهای تولیدی این بخش در زمستان از جمله مهم ترین مسائلی است که باید برای آن تدبیر شود. سکوت واحدهای تولیدی در قبال این مسئله، باعث شده تا رویه مذکور به عادتی برای مسئولان امر بدل شود. این همه در حالی است که این اقدام به کاهش کیفیت محصول در این فصل منجر می شود و اعتماد مشتریان این بخش را تحلیل می برد.

توکلی زاده افزود: اوایل قطعی گاز در زمستان در بازه ای یک ماهه اتفاق می افتاد که متاسفانه در سنوات اخیر به ۳ ماه افزایش یافته است.

مدیر عامل کارخانه سیمان زاوه تربت عنوان کرد:علاوه بر این، روند قیمت گذاری سیمان متاثر از موضوع مازاد تولید در بازار است، زمانی که تعزیرات به سراغ فعالان این حوزه بیاید، اهمیت این صنعت به مراتب بیشتر جلوه می کند. مقید شدن تولیدکننده ها به رعایت قیمت مصوب موجب می شود تا قیمت سیمان کاهش نکند.

محمود رضا تاجیک، قائم مقام مدیر عامل شرکت سیمان جوین نیز در همین رابطه عنوان کرد: در انتهای جنگ تحمیلی تولید سیمان کشور حدود ۱۳ تا ۱۸ میلیون تن بود. همچنین متوسط تولید سیمان (و افزودنی ها) طی سال های ۱۳۱۲ تا ۱۳۶۸ ، ۱۶ الی ۱۷میلیون تن برآورد می شد. ظرفیت سازی هایی در گذشته برای تامین زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز در حوزه تولید سیمان انجام گرفته است. آن اقدامات شایسته بود و آنچه که امروز داریم، مرهون همان تلاش هایی است که در ادوار مختلف برای زمینه سازی در این حوزه، انجام گرفت. اما در حال حاضر شماری از مسئولان داد سخن می دهند که نباید این تعداد کارخانه سیمان ایجاد می شد. ظرفیت مطلوبی برای تولید در این حوزه وجود دارد و باید ارکان بعدی در زنجیره عرضه و فروش در بازارهای هدف تقویت شود تا پتانسیل های فراهم آمده، به بهره وری مطلوبی برسند.

وی ادامه داد: در کشور ظرفیت تولید سالانه حدود ۸۷میلیون تن سیمان را داریم و سرانه مصرف ما در شرایط فعلی به ازای هر نفر به ۶۵۰ کیلوگرم رسیده است. همین سرانه در کشورهای در حال توسعه نیز بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم برآورد می شود. اگر جمعیت کشور در سده آتی به ۹۰میلیون نفر برسد، یعنی ظرفیت موجود با نیاز فعلی و آینده تطابق داشته و در هدفگذاری های گذشته خطایی صورت نگرفته است. البته که برای بهره برداری بیشتر از ظرفیت موجود، باید زمینه سازی لازم انجام بگیرد.

تاجیک با بیان اینکه استان خراسان بزرگ ظرفیت تولید ۱۱ الی ۱۲ میلیون تن سیمان را دارد و پس از اصفهان بزرگترین قطب تولید سیمان کشور به شمار می آید، یادآور شد: سودی در صنعت سیمان وجود ندارد، شاهد این مدعا نسبت هزینه های سال ۹۹ به ۹۸ است. به طور مثال در بخش حقوق و دستمزد با افزایش ۳۰ الی ۳۵ درصدی، در حوزه آجر نسوز با افزایش ۴۰۰ درصدی، در بخش قطعات سایشی و ریختگری با افزایش ۳۰۰ درصدی و… مواجه هستیم. علاوه بر این قیمت تامین مواد اولیه نیز به شدت افزایش یافته است. این اعداد و ارقام بیانگر آن است که صنعت سیمان با سرعت بسیاری به سمت اضمحلال حرکت می کند و اگر تدبیری برای حمایت بیشتر از این صنعت اندیشیده نشود، در آینده چالش های جدی را شاهد خواهیم بود.

در ادامه، رضا کشاورز، نماینده مدیرعامل مجتمع سیمان غرب آسیا نیز در سخنانی عنوان کرد: خراسان رضوی به عنوان یک استان مرزی که تجارت مطلوبی نیز با همسایگان خود دارد، می تواند ارزآوری خوبی در حوزه صنعت سیمان داشته باشد.

وی عنوان کرد: عمده صادرات ما در حال حاضر به کشور افغانستان انجام می­گیرد اما متاسفانه در نقل و انتقال دلار از افغانستان به کشورمان مشکل داریم و متاسفانه کرونا نیز مزید بر علت شده است. متقابلا مکرر هشدار داده می شود که اگر به تعهدات ارزی خودمان عمل نکنیم باید در مراجع قضایی پاسخگو باشیم. دولت باید شرایط موجود را مدنظر قرار دهد و مهلت بیشتری را برای بازگشت ارز در اختیار صادرکنندگان قرار دهد.

او از مشکلات دیگر فعالان این بخش در حوزه حمل و نقل، صادرات، مسائل ارزی و… به عنوان مسائل متنابه این صنعت یاد کرد.

*تا در صنعت سیمان تجدید ارزیابی دارایی انجام نگیرد، راه به جایی نخواهیم برد

علیرضا امیر فراهانی، مدیرعامل شرکت سیمان لار سبزوار نیز با طرح این سوال که،« چرا فولاد و پتروشیمی می توانند افزایش نرخ چندین برابری را تجربه کنند اما این مساله در خصوص صنعت سیمان صدق نمی کند؟ »،عنوان کرد: تا زمانی که قیمت سیمان متعادل نشود نمی توان به حل مشکلات این حوزه خوشبین بود. مسئولان باید در این رابطه واقع بینانه عمل کنند .

وی با تاکید بر اینکه تا در صنعت سیمان تجدید ارزیابی دارایی انجام نگیرد، راه به جایی نخواهیم برد، خاطرنشان کرد: ما با ظرفیت مازاد در تولید سیمان مواجه نیستیم بلکه این سیاست های غلط است که صنعت سیمان را با چالش فعلی مواجه کرده است. سیاست های موجود موجب شده تا بخش خصوصی تاوان بدهد و سرمایه هایش با چالش مواجه گردد.

امیر فراهانی ادامه داد: در صنعت سیمان باید تحریک تقاضا صورت بگیرد، این مهم در استان خراسان رضوی قابل تحقق است و نیازمند برنامه ریزی موثر و نظرخواهی از بخش خصوصی می باشد.

در بخش دیگری از این نشست، سید محمد رضا طباطبایی؛ معاون بازرگانی شرکت سیمان شرق پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: صنعت سیمان قدمتی طولانی در کشور ما دارد و بزرگان زیادی در این صنعت فعالیت داشته اند و اقدامات توسعه ای ارزشمندی در این صنعت انجام گرفته است. با این حال صنعت سیمان با مشکلاتی همچون قیمت گذاری مواجه است، چنان که در صورت های مالی با استهلاک بسیاری مواجه هستیم.

وی ادامه داد: باید به صراحت اذعان کنیم که طی ده سال اخیر در صنعت سیمان توسعه ای رقم نخورده و سیر پیشرفت این صنعت متوقف بوده است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: در حوزه قیمت گذاری نیز به صنعت سیمان اجحاف بسیاری شده است، به طوری که به صراحت می توان عنوان کرد که قیمت گذاری معضل نخست صنعت سیمان به شمار می آید.

 معاون بازرگانی شرکت سیمان شرق تصریح کرد: خراسان رضوی ظرفیت تولید ۵ الی ۶ میلیون تن سیمان را دارد، لذا استان از ۴۰ الی ۵۰ درصد ظرفیت مازاد برخوردار است که یا این ظرفیت باید به تهران انتقال داده شود و یا آن را به افغانستان، ترکمنستان و … صادر کنیم که در این رابطه با مشکلاتی همچون هزینه های حمل و نقل و … وجود دارد و امر صادرات را با مشکلات خاص خود مواجه می کند.

وی ادامه داد: دولت از صادرکنندگان می خواهد که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند در حالی که راهکار مشخصی در این رابطه ارائه نمی کنند.

*مسیر تعامل، به حل مشکلات کمک خواهد کرد

در پایان، محمدرضا افشین، رئیس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در سخنانی عنوان کرد: اگر واحدهای سیمانی با یکدیگر تعامل داشته باشند، بسیاری از مشکلات حل و فصل خواهد شد. امید می رود برگزاری جلسات این چنین تداوم یابد، چرا که راهکارهای بخش خصوصی می تواند به کمک مشکلات موجود بیاید.

وی افزود: بسیاری از معضلات واحدهای سیمانی مشترک است. به همین منظور  پیشنهاد داریم تا مشکلات و معضلات صنعت سیمان دسته بندی شده و در نخستین جلسه ای که با حضور استاندار برگزار می شود، مطرح گردد تا نتایج مطلوبی حاصل آید.

این مقام مسئول یادآور شد: برخی دیگر از مشکلات این حوزه از طریق سیاستگذاری که در سطح ملی قابل پیگیری و حل و فصل است و برای این منظور باید از ظرفیت مطالبه گری اتاق بازرگانی و دیگر تشکل های ملی بهره بگیریم.

اسکرول به بالا