سبزوار ، خیابان مطهری ، مطهری 10

صندوق پستی 419

05144022

دارای 20 خط همزمان

Iran - Sabzevar

P.O.BOX : 419

SONY DSC

آخرین وضعیت تولید و فروش و طرح های توسعه ای سیمان لار سبزوار تشریح شد

آخرین وضعیت تولید و فروش و طرح های توسعه ای سیمان لار سبزوار تشریح شد. این شرکت علاوه بر پیگیری جهت احتساب شرایط لازم برای افزایش سرمایه ۳۵۰  در صدی از محل تجدید ارزیابی ساختمان و زمین، از افزایش سرمایه ای خبر داده است که به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت‌، مهمترین طرح های توسعه سیمان لار سبزوار  از زبان مسلم زارعی طزرقی،  مدیر مالی شرکت در گفت و گو با بورس ۲۴، عنوان شد.

وضعیت تولید و فروش شرکت سیمان را در سال ۱۳۹۹ چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به برنامه ریزی مدیریت در راستای صرفه جویی در هزینه های شرکت، اولویت تولید مصرف کلینکر تولیدی سال ۱۳۹۸ بوده، که خوشبختانه با توجه به گزارشات فعالیت ماهیانه شرکت در سه ماهه اول سال و با لحاظ شرایط خاص اجتماعی جامعه به لحاظ درگیری با بیماری کورنا میزان فروش شرکت در اردیبهشت به میزان ۶۲۰۰۰ تن محقق، که نسبتاً در چند سال اخیر یک رکورد به حساب می آید و همچنین در خرداد ماه نیز وضعیت فروش شرکت به مراتب از ماههای قبل بهتر و بیشتر شده است ضمن آنکه از پایان خرداد ماه به حول قوه الهی خط تولید سیمان سبزوار که به دلیل تعمیرات اساسی سالانه تا مرحله پخت کلینکر متوقف بوده است استارت خواهد شد و با برنامه ریزی های انجام شده هدف تولید ۳۴۰۰ تن کلینکر در روز، به جهت تامین ذخایر مورد نیاز کلینکر و تامین کلینکر مورد نیاز برای فروش را از سر خواهد گرفت.

با توجه به سرمایه انسانی که در شرکت سیمان لار سبزوار وجود دارد و توانمندی و ظرفیت هایی که در نیروهای پرتلاش این شرکت وجود دارد شرکت سیمان لار سبزوار درصدد توسعه فعالیت های خود در سایر حلقه های فرآیند تولید سیمان می باشد در همین راستا با خریداری شرکت بنیان بتن سبزوار و متمرکز کردن بخشی از نیروهای خود در شرکت مذکور و سرمایه گذاری در آن، امروز شرکت بنیان بتن سبزوار با ماشین آلات خریداری شده و ماشین آلاتی که در دست خرید دارد به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولیدی بتن و سایر محصولات بتنی، بخش اعظمی از برنامه های تولیدی هلدینگ سیمان سبزوار را بعهده خواهد گرفت و شرکت مذکور در حال حاضر سهم خوبی از بازار فروش بتن سبزوار را در اختیار دارد و برنامه ریزی و هدف گذاری فروش ماهانه ۱۰۰۰۰ متر مکعب بتن در ماه را در سال اول تولیذی خود دارد. توسعه فعالیت های شرکت مذکور سبب خواهد شد که سهم شرکت سیمان لار سبزوار از بازار هدف و اصلی و بومی خود افزایش یابد و همچنین ارزش افزوده مضاعف در تولید سیمان را برای این هلدینگ کسب نماید.

در خصوص افزایش سرمایه شرکت و مراحل آن توضیحات لازم را ارائه فرمائید؟

با توجه به ساختار مالی شرکت سیمان لار سبزوار، شرکت برنامه ریزی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائیهای ثابت خود (زمین، ماشین آلات، تاسیسات و ساختمانها) را نمود. که پس از اخذ گزارشات کارشناسان رسمی و تجدید ارزیابی طبقات موصوف، طرح توجیهی هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت به میزان ۸۷۰درصد مصوب و با اخذ گزارش بازرس  شرکت، بیانیه ثبت افزایش سرمایه برای سازمان  بورس اوراق بهادار ارسال گردید. پس از بررسی های لازم از سوی سازمان بورس اوراق بهادار با میزان ۵۲۷ درصد افزایش سرمایه درخواستی از محل تجدید ارزیابی ماشین آلات و تاسیسات موافقت گردید با توجه به نظر سازمان محترم بورس در ارتباط با ۳۴۳ درصد باقیمانده طرح درخواستی هیات مدیره با توجه به نواقصی که در برخی از مستندات ارائه شده بود شرکت به میزان ۵۲۷ درصد سایر مراحل افزایش سرمایه از سوی شرکت از سر گرفته و پیگیری می گردد.

با توجه به مدت زمان ارائه شده در دستورالعمل اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، که فرصت یکساله برای انتقال مازاد تجدید ارزیابی به سرمایه را پیش بینی نموده است، اقدامات لازم برای تکمیل مدارک درخواستی سازمان  بورس در دست پیگیری می باشد و پس از تکمیل مستندات لازم و نسبت به انجام افزایش سرمایه از محل باقیمانده طرح درخواستی اقدام خواهد شد.

همچنین با توجه به پیش بینی تحقق سود معادل حداقل ۱۰۰۰ میلیارد ریالی در پایان سال، با تصمیم سهامداران برنامه ریزی افزایش سرمایه از محل سود انیاشته و یامطالبات و آورده نقدی در صورت نظر مساعد سهامداران به جهت تامین منابع مورد نیاز برای توسعه طرح های آتی را خواهیم داشت.

در صورتی که طرح های توسعه ای جدید شرکت سیمان لار سبزوار برنامه ریزی شده است را توضیح دهید؟

در این ارتباط مهم ترین توسعه ای که در شرکت سیمان لار سبزوار در حال شکل گیری است توسعه این شرکت به سطح یک هلدینگ بزرگ سرمایه گذاری معدنی می باشد مدیریت شرکت با برنامه ریزی هایی که انجام داده درصدد است به زودی شرکت سیمان لار سبزوار را به عنوان یک هلدینگ صنعتی و معدنی و با تعریف سایر فعالیت ها در شرکت های فرعی و در سایر حوزه های معدنی(معادن فلزات) توسعه و گسترش داده ضمن آنکه به منظور توسعه بازارهای خود از طریق تسهیل حمل و نقل محصولات خود برنامه ایجاد و راه اندازی یک بار انداز(بارگیرخانه سیمان) در حریم محور اصلی و سراسری تهران و مشهد با توجیه استفاده از ظرفیت های حمل و نقلی محور مذکور در دست بررسی و اجراء می باشد. ضمن آنکه برنامه های توسعه ای هلدینگ از طریق شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار (سرمایه گذاری در بورس) و شرکت بنیان بتن سبزوار(تولید بتنی و سایر) در حال حاضر محقق شده است و در دست انجام و به ثمر نشسته است که در آینده نزدیک گزارشات این شرکت ها به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید. همچنین همانطور که در صورت های مالی شرکت سیمان سبزوار افشاء شده است شرکت مذکور با توجه به سرمایه گذاری ۲۰ درصد در سهام شرکت دارو سازی طاها در زمینه صنعت دارو سازی هم نیز مشارکت و سرمایه گذاری نموده است.

برنامه افزایش نرخ سیمان چقدر قابل تحقق است؟

بدیهی است با توجه به وضعیت افزایش هزینه های تولیدی در صنعت سیمان، افزایش نرخ سیمان در این صنعت شکل خواهد گرفت اما مسئله ای که به نرخ فروش محصول سیمان سایه انداخته است این موضوع می باشد که سیمان امروز به عنوان یکی از ارزان ترین مصالح ساختمانی نتوانسته به درستی سهم خود را از عوامل تشکیل دهنده بهای هر متر مربع ساختمان به دست آورد و تنها دلیل و علتی که سبب این امر شده است بهای تمام شده غیر واقعی و پائین سیمان به دلیل عدم احتساب هزینه های سرمایه ای  در محاسبه بهای تمام شده آن می باشد. در خصوص اینکه قیمت سیمان چند درصد افزایش خواهد یافت در حال حاضر به طور دقیق قابل تعیین نخواهد بود ولی با توجه به حاشیه فروش سیمان (تفاوت نرخ های فعلی فروش و بهای تمام شده هر تن سیمان) افزایش نرخ سیمان می بایستی نرخ و درصد قابل توجهی باشد و تا نهایی نشدن مذاکرات انجمن صنفی صنعت سیمان با مراجع ذیصلاح نرخ های دقیق آن مشخص نخواهد شد ولی پیش بینی می گردد هر چه سریعتر این اتفاق می بایستی انجام گردد.

چشم انداز شما از تولید و فروش داخلی و صادراتی چیست؟

با توجه به طرح های کلان ملی از جمله طرح مسکن ملی که استارت آن خورده و شروع شده است و تغییرات مهمی که این روزها در حوزه ساخت و ساز در سطح کشور ملاحظه می گردد، پیش بینی می گردد که میزان مصرف سیمان در کشور افزایش یافته و به طبع آن فروش کارخانجات سیمان افزایش خواهد. اما یکی از مشکلاتی که در حوزه توسعه بازار و فروش سیمان سبزوار وجود دارد حمل و نقل می باشد که با اجرای طرح توسعه و راه اندازی بارانداز کنار جاده ای که در برنامه های توسعه هلدینگ سیمان سبزوار می باشد و همچنین سیاست های کلان شرکت در حوزه فروش و نظر به گزارشات فعالیت ماهانه شرکت، چشم انداز مناسبی برای فروش داخلی شرکت با توجه به ظرفیت های حمل و نقل اتوبان سراسری تهران و مشهد ترسیم شده است.

در حوزه فروش صادراتی نیز با توجه به مرتفع شدن مشکلات تعهد ارزی شرکت و همچنین توسعه واحد تحویل و حمل و نقل شرکت از ابتدای اردیبهشت ماه صادرات شرکت از سر گرفته شده و اقبال صادرکنندگان و تاجران حوزه فروش صادارتی سیمان به محصولات سیمان سبزوار خوب و قابل توجه بوده و خواهد بود.

آیا قیمت گازوئیل افزایش می یابد؟ چه تاثیری در صنعت سیمان و شرکت سیمان سبزوار خواهد داشت؟

بدیهی است یکی از فاکتورها و عوامل تاثیرگذار در تعیین نرخ سیمان هزینه های حمل و نقل خواهد بود و پیرو این امر قیمت گازوئیل یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه های حمل و نقل خواهد بود. لذا با توجه به حساسیت افزایش بهای گازوئیل و آثار آن بر هزینه های حمل و نقل می بایستی هر گونه افزایش قیمت گازوئیل  می بایستی در تعیین قیمت و نرخ سیمان اعمال گردد یا در افزایش نرخ سیمان که ظاهراً در دست بررسی  می باشد اعمال خواهد شد و یا اینکه انجمن صنفی صنعت سیمان در این ارتباط راه و چاره ای خواهد اندیشید.

تغییرات عملکردی شرکت سیمان سبزوار را چگونه ارزیابی می کنید؟

نظر به اینکه هلدینگ سیمان لار سبزوار در راستای توسعه برنامه های خود از تمام توان خود فروگذار نخواهد کرد لذا در حال حاضر در سه حوزه اصلی فعالیت خود را از سرگرفته است با توجه به وجود سرمایه انسانی جوان و مستعدی که دارد تقریباً در طی مدت مدیریت فعلی شرکت میزان مقدار فروش سیمان در ماههای اخیر با رشد مناسبی مواجه شده است که گزارشات آن در گزارشات فعالیت ماهانه شرکت افشاء شده و خواهد شد. ضمن آنکه با توجه به وضعیت بازار سرمایه شرکت سیمان لار سبزوار موازی با شرکت سنجش سهام سیمان لار سبزوار که بطور تخصصی در حوزه بازار سهام فعالیت می کند در بازار سهام و بورس اوراق بهادار و همچنین سرمایه گذاری در شرکت های مرتبط با فعالیت درگیر با چرخه سیمان را از سر گرفته است. در این ارتباط در پایان خرداد ماه انتظار پرتفوی خیره کننده از شرکت سنجش سهام نسبت به پرتفوی سه ماهه قبل انتظار خواهد بود. با عین حال طبق اتفاقات و شرایطی که در وضعیت عملکردی کل هلدینگ بوجود آمده است پیش بینی و انتظار توزیع سود مناسبی را با توجه به اطلاعیه های افشاء شده در سایت کدال و در صورت های مالی حسابرسی شده شش ماهه با توجه به تغییرات بوجود آمد در سرفصل حقوق صاحبان سهام تراز نامه تلفیق شرکت خواهیم داشت. مضافاً طرح و برنامه های خوبی را در شرکت فرعی بنیان بتن در دست پیگیری می باشد که در موعد مناسب از طریق سامانه اطلاع رسانی کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

در چهارچوب دستورالعمل حاکمیت شرکتی برنامه هلدینگ سیمان سبزوار از بابت سهام شرکت سیمان سبزوار در اختیار شرکت های فرعی (سنجش سهام سیمان سبزوار)چیست و در خصوص آخرین اطلاعیه افشاء شده شرکت توضیح بدهید؟

در رعایت دستورالعمل حاکمیت شرکتی سازمان بورس اوراق بهادار هلدینگ سیمان لار سبزوار در نظر دارد تا پایان سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور  کلیه سهام خزانه خود (که تمام از طریق شرکت سنجش سهام تحصیل و نگهداری شده است) را واگذار نماید در این ارتباط طی آخرین اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت الف خود در اردیبهشت ماه بخش عمده ای از سهام در اختیار شرکت سنجش سهام را از طریق تابلو بورس به فروش رسانده است و آثار سود و زیانی آن را از طریق سایت کدال افشاء نموده است. لذا شرکت در نظر دارد باقیمانده سهام خود را که حدوداً۲٫۵ میلیون سهم و در اختیار شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار می باشد را بطور کامل واگذار نماید با توجه به اینکه باقیمانده سهام سیمان سبزوار که در حال حاضر پس از کسر سهام مالکیتی متعلق به شرکت سنجش هسام به شرح فوق و پس از تعیین تکلیف حدود ۱ میلیون سهم سهامداران دارای اطلاعات ناقص حدود ۱۱ میلیون سهم می باشد که در اختیار شرکت سنجش سهام می باشد و متعلق به سهامداران     می باشد که با توجه به تکمیل نبودن اطلاعات سهامداری ایشان نزد شرکت سنجش سهام خواهد ماند. مادامی که اطلاعات سهامداری این سهامداران محترم تکمیل گردد این سهام در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت. قابل ذکر است اقدامات مناسب و پیگیری های لازم در این ارتباط در شرکت به صورت جدی در دست پیگیری  می باشد به نحوی که اطلاعات حدود ۲ میلیون از این سهام تکمیل و انتقال سهام به نام سهامداران  در دست انجام می باشد.

اسکرول به بالا